موسسه توسعه مفتخر است تا کنون میزبان 77 سازمان در دوره بلند مدت علم داده باشد

مخاطبان این دوره چه کسانی هستند

 • فارغ التحصیلان رشته‌های فنی مهندسی، مدیریت و رشته‌های علوم پایه
 • دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته‌های فوق
 • کارکنان بخش علم داده در سازمان‌ها و کسب و کارها
 • علاقمندان به حوزه علم داده (Data Science)
 • علاقمندان به داده‌کاوی
 • علاقمندان به یادگیری ماشین و یادگیری عمیق
 • علاقه‌مندان به امور پژوهشی در حوزه علم داده
 • علاقمندان به اشتغال در خارج از ایران

علم داده چیست؟

حوزه علم داده یا علوم داده (Data Science) تلفیق دو زمینه علوم کامپیوتر و علوم آماری است. از این جهت در افرادی که آمار مهندسی را آموخته باشند (مانند رشته‌های مهندسی صنایع، مهندسی کامپیوتر، مدیریت، ریاضی و …) توانایی ورود به این حوزه را دارند. در این دوره سعی می‌شود با ارائه تکنیک‌های آماری متنوع، زمینه لازم جهت فراگیری دانش آماری مورد نیاز فراهم گردد. بکارگیری این روش‌ها در نرم افزارهای تخصصی R و Python، پایه لازم در زمینه علوم کامپیوتری را ایجاد نموده است. در این دوره تمامی آموزش‌ها و تمرین‌ها بر روی داده‌های واقعی که از حوزه‌های گوناگونی گردآوری شده‌اند ( نظیر صنعت، ورزش، خدمات درمانی و غیره…) انجام می‌شوند تا مقدمه‌ای جهت کسب دانش تخصصی در مسائل عملی فراهم آورده شود. همچنین، بهره مندی از این دانش می‌تواند افراد را جهت فعالیت در زمینه‌های تحقیقاتی و آکادمیک در داخل یا خارج از کشور به میزان قابل توجهی یاری نماید.

پس از برگزاری 14 کـــد علــم داده و تربیت 530 متخصص عــلم داده اکــــنون آخـــرین کــد حضـــوری دوره علـــم‌داده دکتر زره ‌ســـاز در ســـال 98 در حال ثبت نـــــام است

سوالات متداول

پیش‌نیازی دوره علم داده، دانش آمار مهندسی می باشد که قبل از شروع دوره باید آن را مرور کرده باشید تا در کلاس به مشکل برخورد نکنید. همچنین اگر قبلا برنامه‌نویسی کار کرده باشید قطعا مفید خواهد بود اما اگر با فرآیند برنامه نویسی آشنا نیستید نیاز هست که حتما در خارج از ساعات کلاسی وقت بیشتر برای مرور مطالب و نوشتن کدهای کار شده در کلاس درسی اختصاص دهید.

بله. هر جلسه تمرین های کلاس به دانشجویان داده می شوند و شما باید تا تاریخ تعیین شده، جواب ها را برای دکتر زره ساز ارسال نمایید تا ایشان بررسی نمایند و ایرادات را رفع نمایید. 

بله. در این دوره 11 مطالعه موردی (Data Science) از صنایع مختلف نظیر صنعت خودرو – ورزش – جوشکاری – خدمات شهری و فروشگاهی – تولید قطعات – خدمات درمانی – مارکتینگ و … وجود دارد که به صورت مرتب دانشجو با این داده ها تحلیل های مورد نظر را انجام می دهد. در نتیجه فارغ التحصیلان تجربه های واقعی از صنایع مختلف را کسب خواهند کرد.

بله. دانشجویان یک پروژه پایانی را با نظارت مستقیم دکتر زره ساز انجام می دهند و نتایج را به ایشان تحویل می دهند. پروژه ها با دیتاهای واقعی می توانند به دانشجویان تخصیص داده شوند یا دانشجویان خودشان متناسب با علاقمندی خود یک پروژه را تعریف کنند.

بله. فرصت های تحقیقاتی خیلی خوبی در این زمینه در دانشگاه های ایران و خارج وجود دارد و اساتید به این حوزه علاقمند می باشند. برای اپلای تحصیلی نیز، در صورتیکه استاد پذیرش دهنده مرتبط به علوم داده، متوجه شود که دانش علم داده و مهارت ها را فرا گرفته اید، می تواند اثر مثبتی در پذیرش شما داشته باشد. البته باید بدانید که اپلای تحصیلی مهارت های دیگری مانند کسب نمره خوب در زبان و … نیاز دارد.

می توانید با شماره تماس 02186741 داخلی 120، 125 و 127 تماس حاصل فرمایید تا پاسخ سوالتان را دریافت کنید.

کلاس های علم داده در تهران، خیابان گاندی جنوبی برگزار می شوند. کلاس ها مجهز به تابلوی هوشمند، میز و صندلی راحتی برای کار با لپتاپ می باشند.

دوره تقریبا 120 ساعت آموزشی به همراه پروژه پایانی می باشد که در بازه 6 الی 7 ماه طی خواهد شد. در هر هفته یک جلسه تشکیل خواهد شد که مدت زمان هر جلسه 4 ساعت خواهد بود.

لازم به ذکر است با توجه به اینکه آقای دکتر زره ساز مجری پروژه های علم داده در خارج از ایران می‌باشند، ممکن است آخرین جلسات را ایران حضور نداشته باشند. در این صورت موسسه، جلسات انتهایی را به صورت فشرده‌تر (دو روز در هفته و حضوری) یا به صورت آنلاین برگزار خواهد کرد.

بله گواهینامه مورد تایید وزارت علوم و با قابلیت ترجمه دریافت خواهید کرد.

این کد در روزهای سه شنبه ساعت 13 الی 17 تشکیل می شود.

در هر شرکت، سازمانی یا مجموعه ای که انبوهی از اطلاعات وجود داشته باشید این حوزه قابلیت استفاده دارد و فرقی ندارد که زمینه فعالیت مجموعه چیست. شما با یادگیری تکنیک های طراحی شده، می توانید تحلیل هایی که افراد دیگر قادر به استخراج آن نیستند را انجام دهید. به عنوان مثال به صورت سنتی و ساده، کارشناسان با نرم افرارهایی مانند اکسل سعی می کردند تحلیل انجام دهند. اما تحلیل های حرفه ای که بتوانند الگوهای مخفی و روند ها را در داده کشف کنند و منجر به بینش مدیریتی و تصمیم گیری شوند بدون علم به دانش آماری و برنامه نویسی امکان پذیر نیست. همچنین فرصت های کارآفرینی در حوزه های مختلف با علم داده نیز در ایران بسیار باز و موضوعی بکر است.

بله. در حال حاضر خلاء وجود متخصص داده هم در ایران و هم در خارج از ایران (به خصوص کانادا و آمریکا) وجود دارد و می توانید اپلای شغلی انجام دهید. البته در صورتیکه در ایران هم مدتی در این زمینه مشغول به کار شوید، برای اپلای شغلی بسیار می تواند کمک کننده باشد.

همچنین طبق توافق موسسه توسعه با مجموعه فرادرس و کاپریلا، 3 نفر از برترین دانشجویان کلاس های علم داده جهت استخدام در این مجموعه ها معرفی می شوند. علاوه بر این موسسه توسعه با سازمان های دیگری نیز برای این موضوع در ارتباط می باشد و فارغ التحصیلان خود را می تواند به آن ها جهت استخدام معرفی کند.

بله. نرم افزارهایی نظیر R، Python و SQL تدریس می شوند. در واقع در تمام مدت، الگوریتم ها و تکنیک های علم داده با استفاده از این نرم افزار ها تدریس و پیاده سازی می شوند. دانشجویان همزمان در کلاس کد نویسی انجام می دهند و تکنیک های مختلف را آزمایش می کنند.

سرفصل مطالب

 • آشنایی مقدماتی با برنامه نویسی در R و Python یا (Introductory programming in R and Python) – مدت: 6 ساعت
 • مدل های خطی کاربردی با استفاده از نرم افزار R یا (Applied linear models with R) – مدت: 20 ساعت
 • مدل های چند متغیره کاربردی با استفاده از نرم افزار Python یا (Applied multivariate models with Python) – مدت: 31 ساعت
 • مباحث رگرسیون پیشرفته (Advanced regression) – مدت: 13 ساعت 
 • مقدمه ای بر تحلیل داده های طولی (Longitudinal data analysis) – مدت: 5 ساعت 
 • وب کاوی در پایتون (Web mining with Python) – مدت: 6 ساعت 
 • سیستم های مدیریت پایگاه داده (Database management system) و آموزش نرم افزار SQL Server – مدت: 24 ساعت
 • پروژه عملی (3 تا 4 هفته معادل 13 ساعت)
برای دانلود سرفصل‌ها به انگلیسی کلیک کنید:

مدرس دوره علم داده

دکتر یاسر زره ساز

فارغ التحصیل دانشگاه میشیگان

مشاور و مجری پروژه‌های علم داده در ایران و آمریکا

 

تصاویر دوره علم داده