دیتامیتینگ چیست ؟

 

دیتاساینس یا علم داده یک رشته علمی است و مانند مهندسی صنایع، مکانیک، برق و دیگر رشته‌هاست.
دیتاساینس بسیار گسترده است و شامل حوزه‌هایی مثل داده‌کاوی، مهندسی داده، تحلیل داده، پایگاه داده و بسیاری موارد دیگر است.
در گذشته علم داده را با علم کامپیوتر یکی می‌دانستند اما تقریبا از سال 2008 رشته دیتاساینس به طور رسمی بوجود آمد.
دیتاساینس یک علم میان رشته‌ای است که از علم آمار و برنامه‌نویسی تشکیل شده است، اما مهارت ارائه داده‌ها و تصویرسازی داده‌ها و کارهایی که روی آن‌ها انجام شده است نیز اهمیت بسیار زیادی برای موفقیت در این رشته دارد.
موسسه توسعه برای آگاه ساختن جامعه‌ی کنجکاو این حوزه اقدام به برگزاری همایش‌هایی با حضور متخصصان علم داده کرد و تاکنون پنج همایش که با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو شده، برگزار کرده است.
در این همایش‌ها که بصورت حضوری و آنلاین بوده‌اند تمامی موضوعات مربوط به دیتاساینس مورد بررسی قرار گرفته است و شما می‌توانید اطلاعات مربوط به این همایش‎‌ها را که تحت عنوان دیتا میتینگ شناخته شده‌اند، در ادامه این صفحه مشاهده بفرمایید.

در مسیر توسعه باشید

دیـــتامیـــتیـــنگ صفــــر

سخنران : دکتر یاسر زره‌ساز ( مجری و مشاور پروژه‌های علم داده در ایران و آمریکا )

زمان برگزاری : 25 / 10 / 1397

مکان برگزاری : سالن همایش‌های دانشکده پرستاری دانشگاه شهید بهشتی

این دیتامیتینگ با صحبت‌های دکتر مجید ایوزیان آغاز شد و توضیحاتی درباره علم داده و سیر یادگیری در این حوزه دادند و تاریخچه کوتاهی از کارهای انجام‌ شده دیتا ساینس برای حضار گفتند و از مشکلات و آینده این رشته صحبت کردند.
سپس دکتر زره‌ساز سخنانشان را با معرفی و ارائه رزومه‌ای از خودشان برای حضار شروع کردند و از روند وارد شدن خودشان در حوزه دیتاساینس صحبت کردند.
بعد از معرفی خودشان به تعریف دیتاساینس پرداختند، پیش‌نیازهای یادگیری علم داده را نام بردند مثلاً کدام یک از مهارت‌های آماری و برنامه‌نویسی بیشترین استفاده را در دیتاساینس دارند و یا کدام برنامه‌ها برای برنامه‌نویسی در این حوزه نیاز است.
کاربردهای دیتاساینس در علم و کسب و کار را به طور مختصر برای حضار توضیح دادند، سپس تفاوت علم داده و داده‌کاوی را تعریف نمودند و در ادامه چند مثال از موردهای انجام شده در حوزه دیتاساینس را ذکر کردند تا حضار با نمونه‌های عینی این حوزه رو به رو شوند.

در فایل ویس که برای شما قرار داده شده است، می‌توانید از تمامی مباحث این همایش بصورت کاملاً رایگان استفاده نمایید.

در مسیر توسعه باشید.

دیـــتامیـــتیـــنگ اول

سخنران : دکتر ابوالفضل واقفی ( پژوهشگر و مجری پروژه‌های علم داده در آمریکا )
              دکتر یاسر زره‌ساز ( مجری و مشاور پروژه‌های علم داده در ایران و آمریکا )

زمان برگزاری : 8 / 2 / 1398

مکان برگزاری : این همایش بصورت آنلاین برگزار شد

این دیتامیتینگ بصورت یک وبینار برگزار شد و ابتدا دکتر زره‌ساز برای معرفی دکتر واقفی شروع به صحبت کردند و سپس دکتر واقفی با ارائه رزومه خودشان صحبت‌هایشان را آغاز کردند.
دکتر واقفی در شرکت KMPG که یکی از شرکت‌های بزرگ آمریکا در حوزه مشاوره است، مشغول به کار هستند و به شرکت‌های مختلف در حوزه‌های دیتاساینس و هوش مصنوعی مشاوره می‌دهند.
دکتر واقفی بعد از ارائه رزومه شروع به ترسیم تصویری از علم داده در زمان حال و آینده کردند و از مثال‌های موردی برای توضیح بهتر مطلب به حاضران در وبینار استفاده کردند.
مدت زمان این وبینار 1 ساعت و 50 دقیقه است که شاید در همین مدت کوتاه به ‌سوال‌های بسیاری از علاقه‌مندان به حوزه دیتاساینس پاسخ داده شود و در تصمیم‌گیری برای ورود و فعالیت در دیتاساینس کمک کند.
در صورت تمایل می‌توانید فیلم این وبینار را بصورت رایگان روی سایت موسسه توسعه بصورت آنلاین تماشا کنید.

در مسیر توسعه باشید.

دیـــتامیـــتیـــنگ دوم

سخنرانان : دکتر مصطفی کلامی ( مدیر عامل مجموعه فرادرس )
                دکتر یاسر زره‌ساز ( مشاور و مجری پروژه‌های علم داده در ایران و آمریکا )

مکان برگزاری : سالن همایش‌های دانشکده پرستاری دانشگاه شهید بهشتی

زمان برگزاری : 26 / 3 / 1398

موضوع همایش : بررسی فرصت‌های شغلی در ایران و خارج از ایران

همایش با صحبت‌های دکتر ایوزیان و به ارائه رزومه از دکتر کلامی و دکتر زره‌ساز پرداختند. سپس دکتر زره‌ساز و دکتر کلامی صحبت‌هایشان را با مقدمه‌ای از توضیح علوم داده شروع کردند و دکتر زره‌ساز به اهداف برگزاری دیتامیتینگ‌ها پرداخت و هدف آن را پر کردن فضای خالی اطلاعات درباره علوم داده در ایران بیان کرد.
دکتر کلامی صحبت‌های خود را با توضیح مباحث شغلی علوم داده و پتانسیل کارآفرینی در این حوزه شروع کرد. بعد از آن صحبت‌های اصلی ایشان با موضوع هوش مصنوعی و کاربردهای علوم داده در آن آغاز شد و سپس به سراغ اطلاعات کمی و کیفی و مباحث مربوط به ‌آن‌ها رفت و چالش‌های انسان برای زندگی آینده را مطرح نمودند و محدودیت‌های انسان و کمک‌هایی که سیستم‌های هوشمند به انسان برای رفع این محدودیت‌‌ها می‌کنند را توضیح دادند. در ادامه به پیشرفت‌های شغلی علوم داده در ایران و جهان پرداختند.

ویدئو دیتامیتینگ دوم را بصورت رایگان می‌توانید، تماشا کنید.

در مسیر توسعه باشید.

دیـــتامیـــتیـــنگ سوم

سخنران : شیدا وانویی ( متخصص علم داده در کشور آلمان )

مکان برگزاری : این دیتامیتینگ بصورت آنلاین برگزار شد

زمان برگزاری : 6 / 5 / 1398

موضوع همایش : روش‌های اپلای و مهاجرت در حوزه علم داده به کشور آلمان

در ابتدای این وبینار خانم شیدا وانویی رزومه‌ای از خودشان و مسیری که طی کرده‌اند برای مهاجرت به کشور آلمان را ارائه دادند و سپس موضوعاتی که در این وبینار معرفی خواهد شد مانند بررسی فرصت‌های شغلی در آلمان و جهان یا شرایط و مهارت‌های لازم برای اپلای کردن و همچنین روش و مراحل اپلای و پیدا کردن شغل در شرکت‌های خارج از کشور به چه صورت است.
به زعم خانم شیدا وانویی دیتاساینس انقلابی در همه حوزه‌ها بوجود آورده و موجی از تغیییر و تکامل در سازمان‌ها و شرکت‌ها به راه انداخته است و صحبت‌های بسیاری در پیرامون آن وجود دارد و فرصتهای شغلی بسیاری را برای علاقه‌مندان به این حوزه فراهم شده است.

ویدئو کامل این وبینار را می‌توانید بصورت رایگان در سایت موسسه توسعه تماشا کنید.

درمسیر توسعه باشید.

دیـــتامیـــتیـــنگ چهارم

سخنرانان : دکتر فرزاد مینویی ( دکتری مدیریت از دانشگاه کلرادو آمریکا-مجری و مشاور در حوزه علوم داده در ایران و آمریکا )
                مهندس پوریا اولادزاد ( کارشناس ارشد MBA از دانشگاه شریف – مجری و مشاور در حوزه Marketing Analytics )

مکان برگزاری : سالن همایش‌های دانشکده پرستاری دانشگاه شهید بهشتی

زمان برگزاری : 20 / 9 / 1398

موضوع همایش : بررسی کاربرد علوم داده در تحلیل کسب و کار

این همایش با صحبت‌های دکتر ایوزیان و مرور دیتامیتینگ‌های گذشته آغاز شد و ایشان خلاصه‌ای از مباحث دیتامیتینگ‌های قبلی ارائه دادند و سپس دکتر مینویی و مهندس اولادزاد با ارائه رزومه‌ای از خودشان و معرفی موضوعات همایش صحبت‌هایشان را آغاز کردند.
اولین موضوعی که مورد بررسی قرار گرفت روش‌های تحلیلی کسب و کار بود، سپس مسیر شغلی در حوزه استفاده علم داده در تحلیل کسب و کار و مثال‌هایی که در این حوزه انجام شده است ارائه شد و موضوعات جالبی در این‌باره بیان شد.

ویس همایش و همچنین ویدئو بخشی از دیتامیتینگ در سایت موسسه توسعه وجود دارد که بصورت رایگان می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید.

در مسیر توسعه باشید.